SAUSMEDŽIAI

Valgomasis sausmedis "BAHCARSKAJA"

 

Krūmas: vidutinio augumo – 1,5 m aukščio ir 1,2 m pločio, vidutiniškai šakotas.

 

Derlingumas: vidutinis derlius nuo krūmo 3,5 kg (maksimalus – 5 kg). Sausmedžiai yra kryžmadulkiai, todėl, norint, kad derėtų, reikia sodinti ne mažiau kaip du, būtinai skirtingų veislių, augalus.

 

Vaisia: vidutiniškai sveria 1,4 g, uogos vienodo dydžio, sultingos, saldžiarūgščio, gaivaus, desertinio skonio, neturi kartumo, transportabilios, tinka šviežiam vartojimui bei perdirbimui. 

 

Derėjimas: dera apie birželio vidurį, nebyra nuo krūmo, tačiau skinant lengvai atsiskiria nuo kotelio.

 


 

Valgomasis sausmedis "MORENA"

 

Krūmas: vidutinio augumo, užauga iki 1,5 m aukščio ir 1,2 m pločio.

 

Derlingumas: derlinga veislė, nuo krūmo prirenkama apie 2 kg uogų. Sausmedžiai yra kryžmadulkiai, todėl, norint, kad derėtų, reikia sodinti ne mažiau kaip du, būtinai skirtingų veislių, augalus.

 

Vaisiai: uogos stambios, sveria apie 1,7 g, apie 2,7 cm ilgio, saldžiarūgštės, prailginto cilindro formos, desertinio skonio, neturi kartumo, žydros spalvos, nebyrančios.

 

Derėjimas: nokti pradeda birželio pirmoje pusėje.

 


 

Valgomasis sausmedis "WOJTEK"

 

Krūmas: kompaktiškas, iki 1,6 m aukščio, rutuliškos formos.

 

Derlingumas: labai derlinga veislė, nuo krūmo priskinama iki 5 kg uogų. Sausmedžiai yra kryžmadulkiai, todėl, norint, kad derėtų, reikia sodinti ne mažiau kaip du, būtinai skirtingų veislių, augalus.

 

Vaisiai: uogos iki 4 cm ilgio, labai skanios, saldžiarūgštės, aromatingos, sultingos. Tai viena iš saldžiausias sausmedžių uogas auginanti veislė.

 

Derėjimas: uogos pradeda nokti gegužės pabaigoje.

 

Atsparumas: veislė labai atspari šalčiui, gali ištverti šalčius iki -45oC.

 


 

Valgonasis sausmedis "ZOJKA"

 

Krūmas: vidutinio augumo, pasiekia 1,6 m aukštį ir 1,3 m plotį, rutuliškos formos.

 

Derlingumas:  nuo krūmo vidutiniškai priskinama apie 4 kg uogų. Kad gausiai derėtų, šalia būtina pasodinti kitos veislės sausmedžio krūmą, tam labiausiai tinka veislė „Wojtek“.

 

Vaisiai: vaisiai tvirti, ovalios formos, gana dideli (1,3 g), gerai laikosi ant krūmo, desertinio saldžiarūgščio skonio, saldesni už kitų veislių sausmedžių uogas. Tinka valgyti desertui, bei perdirbimui, nes turi pakankamai didelį cukraus kiekį.

 

Derėjimas: derėti pradeda gegužės pabaigoje ir dera apie 2 savaites.

 

Atsparumas: veislė atspari šalčiui ir grybinėm ligom.


 

Valgomasis sausmedis "AMPHORA"

 

Krūmas: mažesnio augumo, stačiomis, tvirtomis šakomis, užauga iki 1,2 m aukščio. Žydi balandžio mėnesį.

 

Derlingumas:  derlinga veislė, pradedanti derėti 2 metais po pasodinimo. Nuo suaugusio krūmo galima priskinti nuo 2 kg iki 6 kg uogų. Norint turėti didesnį derlių, patartina šalia pasodinti kitos veislės, tuo pačiu metu žydintį, sausmedžių krūmą.

 

Vaisiai: dideli, iki 3 cm ilgio, cilindro formos, glotnūs, tamsiai mėlynos spalvos su vaškine danga, saldžiarūgščio skonio.

 

Derėjimas: vidutinio ankstyvumo veislė, uogos skinamos gegužės pabaigoje - birželio pradžioje.

 

Atsparumas: krūmai labai atsparūs šalčiui, ištveria iki -45oC šalčius, o žiedai iki -7oC šalnas. Atsparūs ligoms ir kenkėjams.

 

Sodinimas: nereikalauja ypatingos priežiūros ar išskirtinių augimo sąlygų. Mėgsta saulėtą vietą, derlingas, lengvas, pralaidžias vandeniui, šiek tiek rūgščias (pH nuo 5,5 iki 6,5) dirvas.